Przejdź do stopki

Zwrot podatku akcyzowego

Treść

Od 1 lutego 2016 r. do 29 lutego 2016 r. producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego.

Wnioski należy składać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych, przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wraz z fakturami (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego zakupionego w okresie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2016 r. wynosi 1,00 zł/l. Stawka została podwyższona o 5 gr. Limit zwrotu podatku w 2016 r. wynosi  86,00 zł razy ilość hektarów użytków rolnych. Przy ustalaniu tego limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione lub zakrzewione na użytkach rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku akcyzowego przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę we wniosku. Pisemna zgoda nie dotyczy współmałżonków.

To pierwszy z dwóch terminów w roku, kiedy rolnicy mogą ubiegać się o zwrot akcyzy. W przypadku tego pierwszego terminu pieniądze będą wypłacane od 1 kwietnia do 29 kwietnia 2016 r. Drugi nabór będzie prowadzony w sierpniu, a pieniądze trafią do gospodarzy w październiku.

 

 

Menu
Informacje
2040553