Książka jest niczym ogród…

Książka jest niczym ogród… Pod takim hasłem przebiegało w Szkole Podstawowej  w Zasadnem świętowanie Światowego Dnia Książki, który jest obchodzony na całym świecie  23 kwietnia. Idea została zrealizowana w ramach innowacji „W krainie książek” i „Kurtyna w górę,” prowadzonych w bieżącym roku szkolnym w szkole.

- W tym dniu na zebranych  uczniów, nauczycieli oraz rodziców czekała niespodzianka w postaci inscenizacji jednej z najpiękniejszych baśni na świecie. Mali aktorzy zabrali nas w niezwykłą podróż śladami Calineczki. Razem z główną bohaterką przeżywaliśmy jej rozterki i radości. Dotarliśmy wspólnie do pomyślnego zakończenia, gdzie nasza bohaterka odnalazła szczęście w niezwykłej krainie kwiatów. Jak pisał znany humanista Bruno Bettelheim „baśnie są cudowne i pożyteczne”. Autorki innowacji pragnęły przekonać wszystkich zebranych, że tak właśnie jest i że każdy człowiek, nawet dorosły, powinien czasami sięgać myślą do krainy baśni. Była to więc znakomita lekcja dla każdego z nas - mówią organizatorzy.

W drugiej części uroczystości Dyrektor dokonała ceremonii Pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej, którzy złożyli przysięgę, że książki będą szanować i często do nich zaglądać. Bibliotekarka wręczyła rodzicom listy, zachęcające, aby dorośli stali się dla swoich pociech „pośrednikami lektury” w ich pierwszych spotkaniach z książką.

Organizatorzy mają nadzieję, że szereg podobnych inicjatyw podejmowanych w szkole sprawi, że książki staną się dla wszystkich całym światem, bo jak powiedział Janusz Dunin:

„Trzeba pamiętać, że okres dzieciństwa jest krótki,
ograniczona jest liczba książek,
które można w tym czasie poznać,
a jeszcze mniej na zawsze pokochać”.

 

 

 

Tagi