Przejdź do stopki

Zapusty po góralsku

Zapusty po góralsku

Treść

Zapusty to dawna tradycja, która przypada na ostatnie dni karnawału, nazywana jest także „Mięsopustem”. Bogaty w wydarzenia jest dzień przed środą popielcową - czyli wtorek, który przeznaczano na obrzędowe śpiewy i tańce. Urządzano je w domach lub w karczmach - jednak nie dłużej niż do godziny 12 w nocy. Do dziś zachowały się właściwie tylko tradycje zabaw tanecznych ostatkowych, ale nie mają one dawnego rozmachu i swej żywiołowości. A szkoda, bo wzbogacenie ostatkowych spotkań, zgodnie z ich bogatą tradycją niesie z sobą bogactwo ducha regionu i przypomina o więzi z przodkami.

Powrót do tych dawnych tradycji miał właśnie miejsce na spotkaniu 13 lutego br., które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy.

Kamienickie zapusty rozpoczęto wręczeniem wyróżnień i odznaczeń osobom zasłużonym dla naszej gminy. Zaszczytny tytuł Honorowej Gaździny Gminy Kamienica otrzymała  Urszula Nowogórska - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Tytuł Gaździny Gminy Kamienica przyznano Bożenie Gierczyk i Irenie Hyrc  - członkiniom zarządu kamienickiego Związku Podhalan. Tytuły Honorowego Gazdy Gminy Kamienica otrzymali:   bryg. Janusz Kurzeja - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej i Marian Wójtowicz - radny powiatu limanowskiego, ceniony w regionie konferansjer, który bierze udział w wielu ważnych wydarzeniach odbywających się również na terenie naszej gminy. Natomiast tytuł Gazdy Gminy Kamienica przyznano Józefowi Zboźniowi - właścicielowi karczmy MŁYN i Jakubowi Drabikowi - członkowi Kapeli Regionalnej GORCE. 

Po tej honorowej, oficjalnej części przyszedł czas na warsztaty z zakresu kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego. Zorganizowane zostały w ramach projektu pod nazwą „Szlak Kultury Wołowskiej”. „Ginący świat pasterstwa w Gorcach i Beskidach” przedstawił w formie prelekcji Jarosław Buczek - z wyboru baca, a z pasji artysta, muzykant, działacz regionalny, ale też wieloletni Prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej, współzałożyciel klubu Wołoska Watra, działającego przy ZG Związku Podhalan, orędownik powrotu owiec w GORCE.

Scenkę obyczajową - pokaz obróbki wełny, w tym skubanie, gręplowanie, przędzenie oraz robienie na drutach przedstawiło Koło Gospodyń Wiejskich  z Zasadnego.

W dalszej części programu członkowie Kapeli  Regionalnej Gorce - Paweł Miśkowicz i Marian Dudzik  zaprezentowali muzykę na  instrumentach  pasterskich.

Po instrumentalistach publiczność mogła podziwiać występ Grupy Śpiewaczej GORCE, która zaprezentowała się w składzie: Anna Drabik, Karolina Drabik, Elżbieta Citak, Maria Dudzik i Irena Hyrc.

Nie obyło się też bez degustacji przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Górnej smakołyków, w tym produktów pasterskich.

Zapustowe spotkanie może dostarczyć wielu różnorodnych wrażeń, co potwierdzają zaproszeni na zapusty goście, wśród których byli m.in.:

  • Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego - Urszula Nowogórska;
  • Członek Zarządu Głównego Związku Podhalan, w tym koordynator projektu „Szlak Kultury Wołowskiej” - Julian Kowalczyk, który jest równocześnie redaktorem Związku Podhalan;
  • Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej - ppłk dr hab. Stanisław Strączek, który jest równocześnie dyrygentem Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku;
  • Przedstawiciele starostwa powiatowego w Limanowej: członek zarządu - Agata Zięba, sekretarz - Andrzej Matlęga;  
  • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej - bryg. Janusz Kurzeja;
  • Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku - Józef Strączek z pracownikami;
  • Delegacje oddziałów Związku Podhalan z Łącka, Jazowska, Obidzy, Ochotnicy Dolnej i Górnej oraz Niedźwiedzia;
  • Ksiądz prałat Kazimierz Pach – rezydent parafii Kamienica;
  • Przedstawiciele samorządu gminy Kamienica z sekretarzem gminy - Jarosławem Augustyniakiem, który reprezentował wójta dra Władysława Sadowskiego;
  • Radni gminy Kamienica na czele z Przewodniczącym Rady Gminy - Eugeniuszem Rutką;
  • Dyrektor tutejszego ośrodka kultury, a zarazem prezes kamienickiego oddziału Związku Podhalan - Mieczysław Marek z pracownikami i członkami związku;
  • Wiceprezes Związku Podhalan Oddział w Kamienicy - Mieczysław Majchrzak;
  • Dyrektorzy szkół, sołtysi, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych, prezesi i przedstawiciele zakładów pracy oraz stowarzyszeń, prezesi klubów sportowych, członkowie Zespołu Regionalnego GORCE i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

Na dalsze biesiadowanie i zapustowe specjały uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do karczmy MŁYN. 

 

 

Menu
Informacje
2041454