Przejdź do stopki

Pożary sadzy w kominie - zagrożenie dla całego domu

Treść

W okresie zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, aby utrzymać ciepło w domach, urządzenia grzewcze pracują wiele godzin na większych obrotach. W tym właśnie czasie dochodzi do pożarów sadzy w kominie, co stanowi zagrożenie dla całego budynku.

W związku z niepokojącym wzrostem zdarzeń związanych z zapłonem sadz w kominach budynków mieszkalnych na terenie powiatu limanowskiego (91 interwencji w 2018 r.), a co za tym idzie, licznymi interwencjami zastępów Ochotniczych oraz Państwowej Straży Pożarnej, zwracam się do Państwa o podjęcie działań mających na celu zmniejszenie, względnie eliminację tego zjawiska.

Do pożaru sadzy dochodzi najczęściej w okresie jesienno – zimowym, gdy urządzenia grzewcze pracują wiele godzin bez nadzoru. Bezpośrednia przyczynę tego zjawiska należy upatrywać w zaniedbaniach i lekceważeniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, których dopuszczają się właściciele budynków w kwestii regularnego czyszczenia przewodów dymnych i spalinowych.

Pośrednio do pożaru sadzy przyczynia się także niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, wrzucanie do pieca materiałów o złożonym składzie chemicznym, jak np. śmieci. Tylko w okresie grzewczym w 2018 r. doszło do 91 takich przypadków na terenie powiatu limanowskiego i na przestrzeni kilku lat obserwujemy w tym zakresie tendencję wzrostową.

Sytuacja taka powoduje dodatkowy wzrost kosztów interwencji jednostek ratowniczo- gaśniczych, wynika z zaniedbań i lekceważenia obowiązków ciążących na właścicielach budynków … („Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych (Dz. U. z 2010 r. Nr 109, poz. 719) w sposób jednoznaczny określa obowiązki właścicieli budynków w przedmiotowym zakresie).

Pismo starosty limanowskiego Mieczysława Urygi w sprawie podjęcia działań w celu zapobiegania zdarzeniom niebezpiecznym.

 

 

Menu
Informacje
2017849