Mów do mnie pięknie

„A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą”

Takie motto przyświecało obchodom Szkolnego Tygodnia Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zasadnem.

Język jest dla każdego społeczeństwa wyrazem tożsamości, zapisem własnego unikalnego sposobu myślenia i postrzegania świata, a także narzędziem przekazu wiedzy, tradycji, historii danej społeczności. Niezwykle istotna jest więc dbałość o pielęgnowanie mowy polskiej już od najmłodszych lat.

Koordynatorzy przedsięwzięcia wdrożyli więc różnorodne działania, aby zaakcentować istotę obchodzonego 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Uczniowie skorzystali z bogatej oferty zaplanowanych działań. Wspólnie wypracowali zasady kulturalnego porozumiewania się, zachęcając: ,,Mów do mnie pięknie”! Każdy kolejny dzień obfitował w wiele językowych i ortograficznych zagadek. Był to również doskonały czas, aby promować czytelnictwo. Młodsi mogli posłuchać bajeczek czytanych im przez starszych kolegów i koleżanki. W czwartek odbył się bajkowy karnawał z bohaterami literackimi. Zwieńczeniem tygodnia był Szkolny Konkurs Recytatorski oraz Szkolny Konkurs Ortograficzny „O Pióro Dyrektora Szkoły”.

Tydzień Języka Polskiego w kalendarzu szkoły zapisał się więc wielkimi literami.

 

 

 

 

 

 

Tagi