Święto Bibliotek Szkolnych

Na październik przypada Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W oświatowych placówkach naszej gminy podejmowano z tej okazji liczne przedsięwzięcia, w różny sposób zakcentowano to międzynarodowe święto.

W październiku Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawie włączyła się, tradycyjnie już, w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku świętowanie miało następujący przebieg: Biblioteka przybrała odświętny wygląd – znalazły się tu uczniowskie prace plastyczne związane z biblioteką, plakaty promujące bibliotekę i czytelnictwo oraz w „ozdobnej szacie” cytaty sławnych ludzi na temat książki i czytania.

Przeprowadzono „Szkolne Wybory Książek” w celu ustalenia listy uczniowskich    bestsellerów. Uczniowie wzięli udział w ankiecie: „Jakie książki czytali rodzice, dziadkowie i nauczyciele, gdy byli w naszym wieku?” Wyniki ankiety posłużyły zrobieniu wystawki pt. „Książka łączy pokolenia”, ponieważ utwory takie jak: baśnie klasyków, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „W pustyni i w puszczy”, czy „Dzieci z Bullerbyn”  nadal cieszą się ogromnym powodzeniem. Najmłodsi przedstawiciele SP1 w Szczawie  zaangażowali się w konkurs „Laurka dla biblioteki”, na który wpłynęło kilkanaście prac. Najlepszymi ich autorami okazali się:  

  • I – miejsca: Milena Cepielik, Łucja Gancarczyk, Jakub Dudyk
  • II – miejsca: Bogdan Wysopal, Mateusz Wysopal, Joanna Zasadnia
  • III – miejsca: Martyna Gluza, Mateusz Gluza, Magdalena Michalska

Klasy I-III oraz oddziały przedszkolne wzięły udział w głośnym czytaniu, dzieci zmagały się z różnymi zadaniami i przeprowadzały eksperymenty związane z przeczytanym tekstem. Wszystkich czekała wspólna zabawa, taniec i słodki poczęstunek. Chętni uczniowie klas V i VI wzięli udział w akcji „Sleveface - ubierz się w książkę”.

Dzięki obchodom MMBS, jak twierdzi dyrektor Paweł Talar „wzrosło zainteresowanie uczniów biblioteką, a wymiernym tego efektem jest widoczny wzrost czytelnictwa. Organizacja tak różnorodnych imprez czytelniczych pomaga tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego i interesującego”.

 

 

 

Tagi