Eko-Asy

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ochrona środowiska i traktuje ten problem po macoszemu, jak pusty frazes albo szumne hasło reklamowe. Tymczasem sytuacja jest na tyle poważna, że skutki niedbałości o Ziemię odczuwamy wyraźnie już dziś. Ważnym elementem edukacji społecznej jest kształtowanie świadomości ekologicznej w umysłach najmłodszych mieszkańców zielonej planety.  

9 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamienicy odbył się IV Gminny Konkurs Wiedzy Ekologicznej Eko-Asy. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI - reprezentanci szkół podstawowych z terenu gminy Kamienica. Jego koordynacją zajęły się: mgr Aneta Kuziel, mgr Jolanta Łączek, mgr Mariola Kozioł-Rusnarczyk.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą m.in. na temat procesów zachodzących w przyrodzie, znaczenia piktogramów związanych z ekologią i znajomością reprezentatywnych cech polskich parków narodowych. Przygotowując się do zmagań zdobyli wiadomości na temat ochrony środowiska, podpisując się tym samym pod apelem miłośników przyrody nawołujących do dbałości o nasza planetę.

Najwyższy poziom wiedzy zaprezentował Andrzej Bieniek ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu, zwyciężając w konkursie. II miejsce zdobyła Agnieszka Faron ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu. III miejsce wywalczyła Justyna Hyrc reprezentująca Szkołę Podstawową nr 1 w Kamienicy.

Organizacja ekologicznych rozgrywek zapewne nie odniesie istotnego wpływu na stan środowiska naturalnego w Kamienicy, warto jednak zauważyć, że nawet najmniejszy gest uczyniony pod adresem Matki Ziemi świadczy o inteligencji człowieka, jego dobrej woli i właściwie ukonstytuowanej hierarchii wartości.

 

 

 

 

 

 

Tagi