Obchody Odpustu Partyzanckiego w Szczawie

W dniach 17-18 sierpnia 2019 r. w Szczawie odbył się doroczny Odpust Partyzancki poświęcony pamięci partyzantów I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. W tym roku przypada także 75 rocznica utworzenia I PSP AK.

W sobotę 17 sierpnia w starym kościółku w Szczawie miała miejsce uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. W niedzielę uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez delegacje wiązanek kwiatów i zniczy pod pomnikiem w Szczawie poświęconym pamięci Partyzantów I PSP AK oraz okolicznościowych przemówień. Kwiaty składali

m. in. Posłowie na Sejm RP: Anna Paluch, Arkadiusz Mularczyk, Jan Duda i Andrzej Czerwiński; Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego - Grzegorz Biedroń; władze Powiatu Limanowskiego na czele ze Starostą Mieczysławem Urygą. Wśród gości obecna była również Wicestarosta Powiatu Limanowskiego Agata Zięba oraz Przewodniczącą Rady Powiatu Ewa Filipiak. Władze gminy reprezentowali Wójt Władysław Sadowski wraz z Sekretarzem gminy Jarosławem Augustyniakiem. Obecni byli Radni gminy na czele z Przewodniczącym Rady - Hilarym Majewskim. Wiązanki składały także delegacje stowarzyszeń, organizacji i rodzin partyzantów, a także instytucje i służby mundurowe. Gościem honorowym jak w każdym roku był płk Kazimierz Przymusiński (92 lata), który jest prawdopodobnie, jak sam zaznaczył, ostatnim żyjącym partyzantem I PSP AK. 

Uroczystości pod pomnikiem uświetniły orkiestry dęte z Dobrej i ze Szczawy, kompania reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, jednostka strzelecka Strzelec oddział w Limanowej, rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych I PSP AK, poczty sztandarowe oraz kawaleria konna ze Stowarzyszenia Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii w barwach 5 Dywizjonu Artylerii Konnej. Wartę przy pomniku oprócz żołnierzy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pełnili członkowie jednostki strzeleckiej Strzelec z Limanowej.

Spod pomnika nastąpił przemarsz do Kościół, gdzie miała miejsce Msza Św. przy ołtarzu polowym poprzedzona montażem słowno-muzycznym. W czasie Mszy homilię wygłosił bp. Leszek Leszkiewicz. Po zakończonej Mszy Św., mieszkańcy i przybyli goście mogli skosztować wojskowej grochówki przygotowanej przez KGW w Szczawie, ciast KGW z Kamienicy Dolnej oraz serów KGW z Zasadnego. Uroczystości stanowiły także okazję do zwiedzania muzeum I PSP AK oraz zabytkowego drewnianego kościoła w Szczawie. 

 

 

 

Tagi