V Festiwal Biegów Górskich GORCE ULTRA-TRAIL

V edycja Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail odbędzie się w dniach 1-2 sierpnia 2020 roku. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna, a trasa biegu przebiegać będzie m.in. przez gminę Kamienica.

Ultra bieganie w czasach wirusa

2020 jest rokiem szczególnym dla całego świata, a więc dla biegaczy i organizatorów imprez sportowych również. Aż do połowy czerwca nie było pewności, czy i w jakiej formule będzie można zorganizować kolejną edycję Gorce Ultra-Trail. Na szczęście, po wdrożeniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych – została wypracowana formuła, która na początku sierpnia pozwoli biegaczom z całej Polski usłyszeć strzał startera i ruszyć na gorczańskie szlaki. Cieszy fakt, że mimo wstrzymania zapisów na prawie 3 miesiące, na listach startowych jest aż kilkaset osób, gotowych sprawdzić swoje siły w górach.

Gorce Ultra-Trail: „Tu każdy znajdzie coś dla siebie”!

Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2020 (w skrócie GUT), odbędzie się w dniach 1-2.08.2020 r. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna, tam też znajdują się start i meta prawie wszystkich dystansów. Na biegaczy czeka 5 tras o zróżnicowanej długości i trudności.

Sobota: 1.08.2020

  • GUT 102 – „setka”, która obiega całe pasmo Gorców, zahaczając o najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Mogielicę
  • GUT 84 – „bieg 4 wież”: Lubań, Magurki, Mogielica, Gorc
  • GUT 48 – świetna trasa na zapoznanie się ze smakiem ultra

Niedziela: 2.08.2020

  • GUT 20 „Ochotnica Challenge” – piękna trasa dla górskich debiutantów. Zapach kwitnących łąk i panorama spod Gorca złagodzi ból łydek
  • GUT 12 – doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, wprost na metę w Ochotnicy

Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty – nowotarski i limanowski, przecinają 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica. Bieg obejmuje teren 3 nadleśnictw, a trasa koronnego dystansu GUT 102 przebiega przez Gorczański Park Narodowy i jest objęta ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.

Razem, choć (trochę) na dystans

Podczas edycji COVID-19 organizatorzy wprowadzili kilka koniecznych modyfikacji, dzięki którym realizacja wydarzenia stała się możliwa. Najważniejsza zmiana to START FALOWY, z indywidualną dla każdego godziną wyruszenia na trasę.
W nowej sytuacji konieczne jest ograniczenie liczby osób w biurze zawodów oraz w strefie mety, dlatego biegacze będą zapraszani w te miejsca z dbałością o liczbę osób wewnątrz strefy i po obowiązkowej dezynfekcji rąk na wejściu.
Odprawa zostanie przeprowadzona w formule on-line, a dekoracje odbędą się bez udziału publiczności. Zostaną za to zachowane punkty żywieniowe i posiłek na mecie z przepysznymi potrawami od kół gospodyń wiejskich z Mszany Górnej, Kasinki Małej, Szczawy i Ochotnicy. To właśnie dla tych smaków część biegaczy wraca regularnie na gorczańskie szlaki!

OSP z Tylmanowej, kapela z Krościenka, KS Gorc Ochotnica i wolontariusze z całego regionu

Z roku na rok GUT coraz mocniej osadza się w kalendarzu regionu i okolicznych miejscowości, rośnie też zaangażowanie w imprezę mieszkańców. Edycja 2020 przyniosła rekordową liczbę zgłoszeń na wolontariat i… biegaczy o nazwiskach rodem z Ochotnicy!
Ultrasów przywitają na trasie głosy lokalnych zespołów muzycznych – na Lubaniu zagra Kapela Jaśka Kubika z Krościenka, a na Przełęczy Knurowskiej energii dodadzą skrzypce Małych Ochotnych.

GUT 12 dla debiutantów i na sprint

W roku 2019 do puli GUT dołączył krótki dystans 12 km. Stało się tak z inspiracji i na prośbę mieszkańców okolicznych gmin, którzy również chcieli spróbować swoich sił na szlaku. Niewątpliwą zaletą trasy GUT 12 jest to, że… prowadzi głównie w dół. Po niewielkim podejściu z Wierch Młynne przez kwitnące łąki na Polanę pod Gorcem zbiega się wprost na metę w Ochotnicy Dolnej.
GUT 12 to zatem dystans atrakcyjny dla debiutantów, ciekawa opcja dla osób towarzyszących oraz dla zawodników, którzy specjalizują się w biegach na krótkich, dynamicznych dystansach. Nie brakuje osób, które zmierzyły się z tym dystansem w 2019 r., a dziś są na listach startowych biegów na 20 i 48 km.

Puchar Gorca, mocna stawka i stali bywalcy

Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin sportu, w których na starcie stają ramię w ramię amatorzy i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Tak też będzie na V GUT, w pierwszy weekend sierpnia.
Na głównym dystansie GUT 102 bardzo mocnym zawodnikiem będzie Rafał Kot, zwycięzca zimowego GUT Winter, reprezentant Polski w biegach ultra. Góral z Mazur, jak sam mówi o sobie mieszkający w Szczytnie biegacz, wygrał właśnie po raz trzeci Bieg 7 Szczytów 240 km na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w Lądku-Zdroju i planuje zawalczyć o Puchar Gorca – stawić się na mecie w czasie poniżej 10 godzin. Do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu i ufundowany w 2018 roku Puchar pozostaje niezdobyty.
Rywalizację z Kotem podejmie zapewne Bartosz Gorczyca, wielokrotny mistrz i medalista mistrzostw Polsk w biegach górskich jeden z najwyżej notowanych Polaków w międzynarodowym rankingu ITRA. W walce o podium powinien się też liczyć Jarosław Gonczarenko.
Faworytką biegu kobiet na 102 km będzie Katarzyna Winiarska, rekordzistka trasy z osiągniętym w 2018 r. wynikiem 12:57:14 godz.
Obecność w Gorcach zapowiada dominator GUT 20, trzykrotny zwycięzca Ochotnica Challenge Dariusz Marek.
Z górami postanowił zmierzyć się ponownie Wojciech Kopeć. Warszawianin specjalizuje się w ulicznym maratonie, ma na królewskim dystansie imponujący rekord życiowy 2:17:22, ale też może się pochwalić trzecim miejscem w górskim Biegu 7 Dolin podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy w 2018 r. W Gorcach zadebiutuje w konkurencji GUT 48.
Nie zabraknie silnych zawodników z powiatów nowotarskiego i limanowskiego. Na ulubiony dystans GUT 84 wraca trzykrotny zwycięzca Artur Baran z gminy Dobra, a z trasą Ochotnica Challenge zmierzy się Rafał Gabryś z gminy Kamienica, drugi przed rokiem w GUT 12.

GUT SOLO

Tegoroczną nowością, wynikającą z sytuacji epidemicznej, jest formuła GUT SOLO, czyli możliwość indywidualnego startu na trasach GUT. Uczestnicy podejmują wyzwanie w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia, w dowolnie wybranym dniu, a trasę pokonują zgodnie z jej zapisem dostarczonym przez organizatorów.
Start następuje spod bramy Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, a organizator zapewnia numer startowy, medal i pamiątkową koszulkę lub bluzę FINISHERA. Co ważne, uczestnicy mogą liczyć na wsparcie w sytuacjach wymagających interwencji (burza, zgubienie się itp.). Formuła została już przetestowana przez pierwszych biegaczy i prawdopodobnie zostanie utrzymana jako roczna klasyfikacja, czyli 4x GUT.

Wystartuj i zakochaj się w Gorcach!

Organizatorzy V GUT serdecznie zapraszają na prawdziwe święto biegania w Gorcach!

Szczegóły na stronie https://gorceultratrail.pl

 

 

 

Tagi