Pamiętamy…

Symboliczny charakter przyjęła w tym roku uroczystość poświęcona 1 Pułkowi Strzelców Podhalańskich AK,  która na stałe wpisała się w tradycję nie tylko Szczawy, ale całej ziemi limanowskiej.

W czasie drugiej wojny światowej Szczawa była miejscem szczególnie silnych działań partyzanckich. Swój sztab dowodzenia miał tu 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK, a okoliczne lasy stanowiły schronienie dla walczących z hitlerowcami. W tym punkcie na mapie powiatu limanowskiego, dla uczczenia bohaterów tamtych dni, od kilkudziesięciu lat organizowany jest odpust partyzancki – doroczna sierpniowa uroczystość. Bo jak napisał kiedyś Zbigniew Herbert, były żołnierz Armii Krajowej: „Stoimy na granicy, nazywanej rozsądkiem i w pożar się patrzymy, i śmierć podziwiamy… Dlatego potrzeba nam pomocy, przypomnienia wartości najpierwszych”.

W bieżącym roku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, uroczystość została odwołana. 16 sierpnia, zamiast tradycyjnego odpustu partyzanckiego, dla uczczenia pamięci historycznych wydarzeń miało miejsce symboliczne zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod pomnikiem 1 PSP AK. Wiązanki złożyli: poseł Anna Paluch, wójt naszej gminy Władysław Sadowski, przewodniczący Rady Gminy Kamienica Hilary Majewski, sołtys Szczawy Agata Sopata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi