Przejdź do stopki

Na ludową nutę online – wyniki „Limanowskiej Słazy”

Na ludową nutę online – wyniki „Limanowskiej Słazy”

Treść

Zakończył się 46. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”, w tym roku wyjątkowy ze względu na swoją formę - z uwagi na panującą sytuację epidemiczną tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w całości online.

Od 16 października do 16 listopada artyści ludowi z całego powiatu limanowskiego przesyłali do Limanowskiego Domu Kultury nagrania swoich występów. Ostateczna, zaakceptowana liczba zgłoszeń wyniosła 69, a oceny artystycznej prezentacji dokonała Komisja Konsultantów w składzie: dr Bożena Lewandowska, Jadwiga Adamczyk, Michalina Wojtas, Benedykt Kafel oraz dr Artur Czesak.

W festiwalu, jak co roku, udział wzięli przedstawiciele naszej gminy, potwierdzając swoje artystyczne umiejętności i przywiązanie do tradycji. Zajęli w poszczególnych kategoriach następujące miejsca:

MUZYKI LUDOWE

  • kategoria dziecięca: I miejsce – Muzyka ZASADNIOKI z Zasadnego

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

  • kategoria dorosłych: II miejsce – Tadeusz Citak z Kamienicy (heligonka)
  • kategoria młodzieżowa: I miejsce – Szymon Citak z Kamienicy (skrzypce)
  • kategoria dziecięca: I miejsce – Tomasz Sopata z Zasadnego (fujarka)

ŚPIEW SOLOWY

  • kategoria dorosłych: I miejsce – Maria Zaręba ze Zbludzy
  • kategoria dziecięca: I miejsce (ex aequo) – Karolina Augustyn z Zasadnego i Tomasz Szczepaniak z Kamienicy, III miejsce – Łucja Szczepaniak z Kamienicy.

GAWĘDZIARZE

  • kategoria dorosłych: I miejsce – Monika Cepielik z Kamienicy
  • kategoria młodzieżowa: II miejsce – Izabela Gierczyk z Zasadnego
  • kategoria dziecięca: II miejsce –  Jakub Groń z Zasadnego

Ponadto na 55. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (sierpień 2021 r.) komisja zakwalifikowała gawędziarkę Monikę Cepielik z Kamienicy.

- Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w festiwalu wzięło udział 189 osób, co pokazuje, jak ważny dla mieszkańców powiatu limanowskiego jest folklor i kultura ludowa. Jest to o tyle istotne, że w dobie pandemii zespoły borykają się z wieloma problemami, a mimo to tak licznie i chętnie wzięli udział w naszej „Słazie” – informuje Limanowski Dom Kultury. 

Wszystkie nagrania, już w grudniu, zostaną zaprezentowane w filmie, który będzie opublikowany na oficjalnym kanale Youtube Limanowskiego Domu Kultury.

Łucja i Tomasz Szczepaniak

 

 

Menu
Informacje
2043360