Przejdź do stopki

Twórcy Ludowi

Treść

Gmina Kamienica posiada wielu twórców ludowych znanych nie tylko na terenie gminy, lecz także w całym kraju oraz poza jego granicami. Twórcy Ci niejednokrotnie brali udział w konkursach i wystawach, które przynosiły im nagrody i wyróżnienia. Twórcy Ci to m.in.:

 
Katarzyna Brzeczek – haft
Od kilku lat jej pasją stało się wyszywanie obrazów na płótnie. Swoje prace wystawiała w Galerii Sztuki Ludowej w Zakopanem.
 
Marian Dudczak (1949 - 2006) – rzeźba
Był samoukiem - rzeźbieniem zajmował się kilka lat. Jego rzeźby i płaskorzeźby przedstawiają tematykę religijną i ludową.
 
Stanisław Faltyn (1924 - 2003) – rzeźba
Rzeźbić zaczął w roku 1964, najczęściej były to świątki, szopki (niektóre malował).
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzealnych w Nowym Sączu, Krakowie i Warszawie są również w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.
 
Beata Gomółka – haft
Hafciarstwo to Jej hobby. Wykonuje serwety, kołnierzyki i aplikacje. Swoje prace prezentowała na lokalnych wystawach.
 
Jan Gorczowski – rzeźba
Rzeźbi od ponad 50 lat. Wszystkie rzeźby wykonał jednym małym nożykiem. Większość z nich maluje kolorowymi farbami. W jego pracach dominuje tematyka sakralna. Inspiracji do rzeźb dostarcza mu przede wszystkim przyroda (ptaki, zwierzęta). Swoje rzeźby wystawiał m.in. w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.
 
Ignacy Gromala – rzeźba
Jego dorobek artystyczny to ponad 5 tys. prac. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach. Jego rzeźby zdobią Izbę Regionalną w Kamienicy i są wystawiane co roku podczas Dni Gorczańskich. Wiele z nich kupują turyści i prywatni kolekcjonerzy z Polski, Niemiec, Holandii, Kanady, Słowacji i Stanów Zjednoczonych.
 
Stanisława Hudzicka – haft, prace bibułkowe
Sztuką haftu zajmuje się w wolnych chwilach. Haftuje koszule i gurmany oraz tka ręcznie różnego rodzaju makatki.
 
Janina Kajzar – haft
Od wielu lat wykonuje prace haftem krzyżykowym oraz szydełkuje. Swoje prace wystawiała na przeglądach Kół Gospodyń Wiejskich oraz na wystawach w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy podczas Dni Gorczańskich.
 
Mariola Kozioł - Rusnarczyk – malarstwo
W wolnych chwilach uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Najchętniej maluje pejzaż i martwą naturę. Nie stroni też od innej tematyki. Swoje prace ostatnio wystawiała m.in.: na Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie, w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Prezentuje je również na corocznych Dniach Gorczańskich w Kamienicy.
 
Zofia Kurzeja (…… - 2011) – haft
Haftowania nauczyła się od najstarszej siostry Stanisławy i zajmowała się nim już w dzieciństwie. Swoje robótki prezentowała kilkukrotnie na wystawach w Klubie Rolnika w Kamienicy oraz wystawach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury.
 
Franciszek Kwit – rzeźba
Rzeźba to jedna z jego pasji, którą wyniósł z domu przyglądając się pracom rzeźbiarskim swojego dziadka i ojca. Dziadek strugał różne figurki, a ojciec rzeźbił - króliczki, fujarki i ptaszki.
 
Izabela Kwit – malarstwo
Uprawia głównie malarstwo olejne, swoje zainteresowania kieruje głównie na pejzaż, kwiaty i martwą naturę. Wrażliwa na piękno przyrody. Ceni malarstwo van Gogha i impresjonistów. Zajmuje się również fotografią, grafiką i rysunkiem. Swój dorobek prezentowała na wystawach eksponowanych w kilku placówkach w kraju i poza jego granicami.
 
Piotr Kwit (1929 - 2002) – malarstwo
Rzeźbił świątki, postacie historyczne i inne. Jego domena to rzeźby charakterystycznych wymyślonych przez artystę ptaszków. Malował też pejzaże i obrazy o tematyce sakralnej. Był bez wątpienia artystą z “wewnętrznej potrzeby". Jego prace cechuje kaligraficzna dbałość o szczegóły oraz wyjątkowa kolorystyka.
Piotr Kwit jest laureatem wielu konkursów, m.in.: (I nagroda w Konkursie Plastyków Amatorów i Twórców Ludowych w 1978 r., I nagroda w Biennale Współczesnej Twórczości Ludowej Województwa Nowosądeckiego w 1981 r. i II nagroda w 1985 r., II nagroda w Konkursie Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich w 1985 r.).
 
Józefa Marek – prace wikliniarskie
Urodziła się w Liszkach k/Krakowa. Miejscowość, z której się wywodzi (Rączna) z dawien dawna słynie z wyplatania wiklinowych wyrobów. Sztuki wikliniarskiej nauczyła się od swoich rodziców i chętnie nadal ją uprawia.
 
Halina Mrożek – rysunek i rzeźba
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych - wydział rzeźby. Interesuje się historią sztuki, filmu, muzyką oraz literaturą. Gra na pianinie.
 
Maria Opyd – malarstwo, haft, szydełkowanie
Jej hobby to malowanie, haftowanie i szydełkowanie. Jest autorką dużych form malarskich służących do dekoracji kościoła w Kamienicy w okresie świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy i innych uroczystości.
 
Bolesław Podgórni – malarstwo
Malarstwem zajmuje się od lat szkolnych. Jego prace to scenki obyczajowe i pejzaże.Swoje prace od lat wystawia na Dniach Gorczańskich w Kamienicy.
 
Halina Rusnak – malarstwo
Każdą wolną chwilę spędza “z pędzlem w ręku". Maluje głównie obrazy olejne, w których stara się uwiecznić piękno otaczającej ją natury. Wykonuje również portrety interesujących ją ludzi.
 
Danuta Smajda – haft
Szydełkowaniem zajmuje się od kilku lat, a od 2001 r. wystawia swoje prace na wystawach, organizowanych podczas obchodów dorocznych Dni Gorczańskich w Kamienicy.
 
Anna Szewczyk – malarstwo
Ukończyła Filologię Polską UJ (2000) i Wydział Malarstwa na ASP w Krakowie (2003). Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, a także pisze wiersze i prozę.
Swoje prace wystawiała m.in.: w Warszawie, Krakowie, Słupsku, Limanowej.
 
Joanna Tokarczyk – grafika
Ukończyła Instytut Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, kierunek - Wychowanie Plastyczne na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym. W ramach zainteresowań zajmuje się rysunkiem oraz teoretycznymi zagadnieniami sztuki współczesnej. Uprawia głównie grafikę i rysunek.
 
Agnieszka Więcławek - Łukasik – obrazy ze skóry
W wolnych chwilach wykonuje obrazy ze skóry. Plastyką interesuje się od najmłodszych lat, a obecnie z przyjemnością oddaje się tej unikalnej dziedzinie sztuki.
 
Koło Gospodyń Wiejskich w Zasadnem (prace bibułkowe)
Od wielu lat Koło Gospodyń Wiejskich w Zasadnem wykonuje tradycyjne ozdoby bibułkowe jak: pająki, różdżki, bukiety weselne, ograbki i kwiaty itp.
Swoje prace prezentuje na Przeglądach Kół Gospodyń Wiejskich, szkolnych obchodach Dnia Regionalizmu w Zasadnem oraz na Dniach Gorczańskich w Kamienicy. Sztuka ta przekazywana jest także dzieciom w Szkole Podstawowej w Zasadnem.

 

Menu
Informacje
1619727