Przejdź do stopki

Numer alarmowy 112

Treść

  112 to europejski numer alarmowy, pod który można bezpłatnie zadzwonić z każdego kraju Unii Europejskiej, z telefonu stacjonarnego lub komórkowego.

   Wyobraźmy sobie, że podczas pobytu w innym kraju UE mamy wypadek lub jesteśmy jego świadkami. Czy wiedzielibyśmy, pod jaki numer alarmowy trzeba zadzwonić? Ponieważ Europejczycy coraz częściej podróżują służbowo lub rekreacyjnie, miliony ludzi mogą stanąć przed takim problemem. Na szczęście nie musimy szukać i zapamiętywać różnych numerów alarmowych, działających w tym kraju UE, w którym właśnie przebywamy. Wystarczy zapamiętać numer 112!

Numer 112 nie zastępuje dotychczasowych krajowych numerów alarmowych, lecz w większości krajów działa niezależnie od tych numerów. Dania, Holandia i Szwecja postanowiły, że numer 112 będzie w tych krajach jedynym numerem alarmowym.

Co się dzieje, gdy dzwonimy pod numer 112?

Połączenie odbiera specjalnie przeszkolony operator. W zależności od kraju operator albo sam przyjmuje zgłoszenie, albo przekierowuje je do właściwych służb ratunkowych.
Coraz więcej operatorów jest w stanie odpowiadać na zgłoszenia pod numer 112 w coraz większej liczbie języków, co jest szczególnie ważne dla osób dzwoniących z kraju, w którym akurat przebywają.

Podajemy swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Aby uniknąć nieporozumień, konieczna jest identyfikacja osób dzwoniących, gdyż to samo zdarzenie mogło być już wcześniej zgłoszone przez inne osoby.

Nie odkładamy słuchawki, jeśli wybraliśmy 112 przez pomyłkę! Należy powiedzieć operatorowi, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa. W przeciwnym razie może zostać wysłana natychmiastowa pomoc w celu sprawdzenia, co się stało.

Połączenie z numerem 112:

  • umożliwia kontakt z wszelkimi służbami ratunkowymi
  • jest możliwe w każdym kraju UE
  • jest możliwe z telefonu stacjonarnego, w tym z automatu telefonicznego lub z telefonu komórkowego
  • jest nieodpłatne

W jakich przypadkach należy dzwonić pod numer 112?

W każdym nagłym wypadku, gdy potrzebna jest pomoc pogotowia ratunkowego, straży pożarnej lub policji. Na przykład, gdy:

  • jesteśmy uczestnikami lub świadkami wypadku drogowego
  • zauważymy pożar w budynku
  • jesteśmy świadkami włamania.

Nie należy dzwonić pod numer 112, aby uzyskać np.: informacje ogólne (o ruchu drogowym, pogodzie, itp.)

Niepotrzebne połączenia z tym numerem mogą przeciążyć linię telefoniczną i spowodować zagrożenie życia tych osób, które w danej chwili potrzebują natychmiastowej pomocy. Dzwonienie pod ten numer dla żartu również może opóźnić udzielenie pomocy w rzeczywistych sytuacjach kryzysowych. Z powodu dużej liczby takich nieprawdziwych zgłoszeń Belgia, Cypr, Francja, Słowenia i Wielka Brytania postanowiły zablokować nr 112 dla połączeń realizowanych z telefonów komórkowych bez karty SIM.

 

Menu
Informacje
2070677