Przejdź do stopki

Uroczystości patriotyczne w Szczawie

Uroczystości patriotyczne w Szczawie

Treść

21 sierpnia 2021 r. w Szczawie miał miejsce „Wieczór Pieśni Patriotycznych” – uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego. Wydarzenie to związane jest m.in. z realizacją kolejnej edycji projektu „Dbam o Polskę w Powiecie Limanowskim”. Jego inicjatorką była Agata Zięba – wicestarosta i prezes LOT, a partnerem przedsięwzięcia została gmina Kamienica.

Patriotyczne popołudnie w Szczawie rozpoczęło się od złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Wiązanki złożyli przedstawiciele władz powiatu, wójta i samorządu gminy Kamienica, sołectwa Szczawa, delegacje szkół, stowarzyszeń i jednostek kultury oraz rodzin partyzanckich. Jak co roku z okolicznościową wiązanką  przybyła też poseł na sejm RP – Anna Paluch.
Po oddanym hołdzie zgromadzeni na placu przed pomnikiem przeszli do Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie na przygotowaną  przez Przemysława Bukowca prezentację multimedialną poświęconą tematowi Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej.
Kolejnym punktem programu patriotycznej uroczystości była Msza św. w Kościele Partyzanckim w Szczawie, którą celebrował ks. proboszcz Leon Królczyk.
Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie Pijali Wód mineralnych w Szczawie, gdzie można było zapoznać się z umundurowaniem i bronią z okresu  II wojny światowej, prezentowanymi przez członków Stowarzyszenia 1. PSP AK ze Słopnic. Nie zabrakło również tradycyjnej grochówki wojskowej, którą serwowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczawy.
Podczas uroczystości złożono również podziękowania Natalii Kuziel – która  po siedmiu latach kończy pełnienie funkcji Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ze Szczawy – za społeczną działalność i promowanie wartości chrześcijańskich.
Zwieńczeniem sobotniego przedsięwzięcia był koncert prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ze Szczawy. Uczestnicy mieli okazje włączyć się do wspólnego śpiewania  znanych pieśni patriotycznych – Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała specjalne śpiewniki oraz flagi narodowe.

 

 

 

 

 

Menu
Informacje
1557665