Przejdź do stopki

Festiwal Lachów i Górali

Festiwal Lachów i Górali

Treść

Festiwal Lachów i Górali, którego organizatorem jest Fundacja Sądecka i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo Sądeczanin, to konkurs skierowany do zespołów regionalnych prezentujących szeroko pojętą kulturę lachowską i góralską.

W tym roku konkurs odbywał się w Piwnicznej Zdroju w dniach 10-12 września. Na festiwalu prezentowało się 50 zespołów, nie tylko z Polski, ale także ze Słowacji, Węgier i Rumunii.  Z uwagi na dużą liczbę zespołów biorących udział w festiwalu zespoły dorosłe występowały na scenie w Piwnicznej Zdroju, natomiast zespoły dziecięce i młodzieżowe prezentowały się na scenie w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu.
Naszą gminę na festiwalu reprezentowali: Zespół Regionalny „Gorce” z Kamienicy oraz Zespół Regionalny „Zasadnioki” z Zasadnego.
Obydwa zespoły uczestniczyły w niezwykle barwnym korowodzie inaugurującym festiwal, który przeszedł z piwniczańskiego rynku na Miasteczko Biegowe Festiwalu Biegowego na Nakle.
Zespół Zasadnioki, który prezentował się w kategorii dziecięcej ocenianej przez  jury w składzie Barbara Romańska – etnograf, Lidia Czechowska – choreograf, Józef Bartusiak – muzyk, za program „Na polu przed chałpom” został nagrodzony I miejscem.
Zespoły dorosłe oceniała komisja w składzie: Benedykt Kafel – etnograf, Michalina Wojtas – choreograf, Maria Brylak-Załuska – etnograf, Aleksander Smaga – muzyk, Marek Harbaczewski – choreograf. Zespół Gorce otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1 400 zł.

 

 

 

Menu
Informacje
1671282