Przejdź do stopki

Święto Ojczyźniane

Święto Ojczyźniane

Treść

Jedną z najważniejszych dat w dziejowym kalendarzu narodu polskiego jest 11 listopada 1918 roku. To data, która wieńczy wielopokoleniowe dążenia do odzyskania wolności naszej Ojczyzny, niewolonej przez 123 lata. Przez szacunek dla przeszłości dzień ten dla Polaka na zawsze pozostaje Dniem Niepodległości.

11 listopada – w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – Kamienica złożyła hołd wdzięczności tym, co oddali życie za ojczyznę. Gminna uroczystość rozpoczęła się zbiórką, a następnie przemarszem do miejscowego kościoła wszystkich delegacji, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i mieszkańców gminy.
Przed Mszą Świętą, przed zgromadzonymi w świątyni, z krótkim programem artystycznym wystąpiła młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamienicy. Koncelebransami mszy byli: proboszcz ks. Jan Betlej, ks. prałat Kazimierz Pach, ks. Michał Sapalski, który wygłosił  religijno-patriotyczne kazanie. Do oprawy muzycznej liturgii włączyła się gminna Orkiestra Dęta, Zespół Regionalny „Gorce” i dzieci  z kółka folklorystycznego – działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy.
Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości przemaszerowali pod pomniki pamięci, gdzie uroczystość poprowadził pracownik GOK i równocześnie Przewodniczący Rady Gminy Kamienica Hilary Majewski, a przemówienia wygłosili: wójt Władysław Sadowski i prałat kamienickiej parafii ks. Kazimierz Pach. Również w tym miejscu, przez liczne delegacje, złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów. 
Na koniec patriotycznego spotkania na płycie kamienickiego rynku odbyło się wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kamienicy. Tu też zebrani obejrzeli spot autorstwa wicestarosty, a zarazem prezesa Limanowskiej Organizacji Turystycznej Agaty Zięby.
W przeddzień obchodów Święta Niepodległości wójt Władysław Sadowski, przewodniczący rady gminy Hilary Majewski i dyrektor GOK Mirosław Haczek zapalili symboliczne znicze w lokalnych miejscach pamięci: przy pomnikach w Szczawie i Zalesiu, przy obelisku na osiedlu Polanki w Szczawie, na mogile nieznanego żołnierza w Zasadnem i pod krzyżem partyzanckim na Wyrębiskach Zalesiańskich. A w dniu uroczystości uczniowie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku – klasa o profilu wojskowym – prowadzili wartę honorową w Kamienicy przy grobie uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, Jakuba Gorczowskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu
Informacje
1743969