Przejdź do stopki

Powiat Limanowski pomaga Ukrainie

Powiat Limanowski pomaga Ukrainie

Treść

Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego informuje, że pozyskała środki w wysokości 146 960,00 zł z rezerwy ogólnej Kancelarii Premiera na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W ramach działań zaplanowano:

Koordynację zbiórek żywności, ubrań, środków higienicznych i opatrunkowych

Działanie polega na wsparciu dotychczasowych 10 koordynatorów gminnych i 2 koordynatorów miejskich oraz stworzeniu nowych stanowisk pomocy na poziomie każdej gminy.

W celu koordynacji działań powstała strona internetowa: www.limanowskipomagaukrainie.pl, na której zamieściliśmy wszystkie większe obiekty na terenie powiatu przyjmujące osoby z Ukrainy i na tej stronie każdy obiekt będzie mógł zgłaszać aktualne potrzeby dla osób w nich przebywających.
Na stronie prowadzony jest również rejestr dostępnych środków w magazynach gminnych, tak aby koordynatorzy między Gminami mogli się wymieniać informacjami o dostępności danych rzeczy. Prowadzimy również rejestr potrzeb w każdej gminie, informacje pozyskujemy bezpośrednio od koordynatorów i publikujemy na stronie.

 Rolą tego projektu jest przede wszystkim wsparcie osób z Ukrainy przebywających na terenie powiatu limanowskiego oraz skoordynowanie pracy, którą wykonują koordynatorzy w 12 samorządach powiatu limanowskiego – mówi Mieczysław Uryga starosta limanowski

Organizację i udzielenie wsparcia psychologicznego i językowego

Zatrudniliśmy ekipę 4 mobilnych psychologów, którzy będą jeździć do ośrodków przyjmujących uchodźców z Ukrainy.Zorganizowaliśmy osobę znającą język ukraiński, która łącznie 15 godzin w tygodniu spędzi z uchodźcami z Ukrainy i zapewni tłumaczenie oraz rozwiązywanie najpilniejszych kwestii. Lista psychologów, nauczycieli oraz tłumacz znajduje się na stronie internetowej.

Organizację i prowadzenie nauki podstaw języka polskiego dla dzieci i osób dorosłych

Zatrudniliśmy osoby posiadające wykształcenie pedagogiczne posiadające umiejętności porozumiewania się w języku ukraińskim. Zajęcia będą odbywać się w grupach, osobno dla dzieci oraz osobno dla dorosłych.
Do Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej zakupimy profesjonalną suszarkę do wykorzystania dla uchodźców z Ukrainy. Dla dzieci zakupimy 10 rowerków na wyposażenie Ośrodka.
Dla kilkuset osób przebywających w powiecie limanowskim zorganizujemy Powiatowy Dzień Dziecka wspólnie z Gminą Niedźwiedź.

Zapraszam do korzystania z serwisu www.limanowskipomagaukrainie.pl. Na stronie dostępne są dane do wszystkich koordynatorów w każdym samorządzie dane teleadresowe wszystkich obiektów w których przebywają uchodźcy. Na stronie znajduje się również kontakt do nauczycieli, tłumacza i psychologów. Jeśli ktoś z mieszkańców chce pomóc to na stronie publikujemy aktualną listę potrzeb, ale także listę dostępnych produktów – informuje Agata Zięba wicestarosta limanowski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego.

Projekt będzie realizowany do końca czerwca bieżącego roku.

 

Menu
Informacje
1619719