Przejdź do stopki

Ocaleni w pamięci

Ocaleni w pamięci

Treść

15 września br. na osiedlu Polanki w Szczawie odbyła się uroczystość oddania hołdu i pamięci żołnierzom – lotnikom, którzy walczyli z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej.

W tym roku przypada 78. Rocznica Zrzutów Alianckich dla Armii Krajowej w Beskidzie Wyspowym. Z tej okazji z wizytą na Polanki przybyła delegacja brytyjska: pułkownik Królewskiej Piechoty Morskiej Tom Blythe – Attaché Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, jego asystenci: Lee Forrest i Maciej Bos, David Brown – pastor kościoła anglikańskiego (kapelan wojsk brytyjskich w Polsce) – z małżonką Hanną, dr Stanisław Smoleń – były ambasador w Iraku (koordynator wizyty), żołnierze brytyjscy z kontyngentu stacjonującego w Polsce.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele samorządów z powiatu limanowskiego i nowosądeckiego, w tym m.in.: starosta limanowski – Mieczysław Uryga, wicestarosta nowosądecki – Antoni Koszyk, wójt gminy Słopnice – Adam Sołtys, wójt gminy Kamienica – Władysław Sadowski, przewodniczący Rady Gminy Kamienica – Hilary Majewski, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń: dyrektor GOKSiR w Kamienicy – Mirosław Haczek, dyrektor SP w Szczawie Paweł Talar z młodzieżą, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK ze Słopnic, delegacja z Oddziału Związku Podhalan w Kamienicy, OSP ze Szczawy.
Na część oficjalną uroczystości złożyły się: przywitanie gości przez wójta Władysława Sadowskiego, okolicznościowe przemówienia poszczególnych delegacji, złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z II wojny światowej.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie, gdzie ks. Radosław Bobek przedstawił zebranym historię odpustów partyzanckich w Szczawie i omówił zbiory Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.
Uczestników rocznicowego wydarzenia ugościło miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

 

Zdjęcia

Menu
Informacje
1998636