Przejdź do stopki

Święto Ojczyźniane

Święto Ojczyźniane

Treść

Jedną z najważniejszych dat w dziejowym kalendarzu narodu polskiego jest 11 listopada 1918 roku. To data, która wieńczy wielopokoleniowe dążenia do odzyskania wolności naszej Ojczyzny, niewolonej przez 123 lata. Przez szacunek dla przeszłości dzień ten dla Polaka na zawsze pozostaje Dniem Niepodległości.

11 listopada – w 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – Kamienica złożyła hołd wdzięczności tym, co oddali życie za ojczyznę. Gminna uroczystość rozpoczęła się zbiórką, a następnie przemarszem do miejscowego kościoła wszystkich delegacji, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i mieszkańców gminy.
Przed Mszą Świętą, przed zgromadzonymi w świątyni, z krótkim programem artystycznym wystąpiła młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamienicy. Uroczystej mszy przewodniczył proboszcz ks. Jan Betlej, który wygłosił  religijno-patriotyczne kazanie. Do oprawy muzycznej liturgii włączyła się Gminna Orkiestra Dęta.
Po nabożeństwie uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości przemaszerowali pod pomniki pamięci, gdzie uroczystość poprowadził pracownik GOKSiR i równocześnie Przewodniczący Rady Gminy Kamienica Hilary Majewski, a przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Kamienica – Władysław Sadowski, Poseł na Sejm RP – Urszula Nowogórska i Wicestarosta Powiatu Limanowskiego – Agata Zięba. Również w tym miejscu, przez liczne delegacje, złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów.
W trakcie uroczystości nastąpiło również uroczyste podniesienie na maszt biało - czerwonej flagi. Maszt z flagą Rzeczypospolitej Polskiej został sfinansowany w ramach projektu „Pod Biało-czerwoną”, pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Na koniec patriotycznego spotkania na płycie kamienickiego rynku odbył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej, Grupy Artystycznej Stowarzyszenia Seniorów w Gminie Kamienica i dzieci  z grupy folklorystycznej – działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamienicy. Tu też zebrani mogli odebrać flagę Polski i śpiewnik pieśni patriotycznych przygotowane przez Wicestarostę, a zarazem Prezesa Limanowskiej Organizacji Turystycznej Agatę Ziębę.

Menu
Informacje
2070692