Przejdź do stopki

Inscenizacja Zrzutów Alianckich dla 1 PSP AK – 18 grudnia

Inscenizacja Zrzutów Alianckich dla 1 PSP AK – 18 grudnia

Treść

18 grudnia na osiedlu Polanki w Szczawie (zrzutowisko „Wilga”) odbędzie się Inscenizacja Historyczna w 78 rocznicę zrzutów alianckich dla 1 PSP AK.

Inscenizacja odbywa się w miejscu gdzie od nocy z 22/23 listopada (operacja "Kazik 1”), aż do nocy z  28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem oraz desant skoczków spadochronowych.
Podczas obchodów zostaną złożone wiązanki oraz znicze pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z przed ponad 70 lat, wartę przy nim zaciągną funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz po raz pierwszy żołnierze Komponentu Wojsk Specjalnych, oczywiście jeśli tylko pogoda pozwoli nastąpi przelot samolotów. Na ziemi będzie można obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie – jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK oraz posłuchać relacji o tym co się działo w tym miejscu ponad 70 lat temu. Dla najmłodszych będzie słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego jest zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa.

Program: 
10:45 - Zbiórka uczestników obok kościoła w Szczawie
11:00 - Wymarsz (dla seniorów wyjazd) na Polanki 
12:00 - Inscenizacja Historyczna na Polankach 
- złożenie wiązanek i zniczy przed obeliskiem upamiętniającym zrzuty 
- historia zrzutowiska " Wilga" 
- przelot samolotów (uwaga, uzależniony od warunków atmosferycznych)
- podjęcie i zabezpieczenie zrzutu 
13:00 - Wspólne zdjęcie 
14:00 - Podsumowanie imprezy, rozdanie dyplomów, ciepły posiłek 
15:00 - Zakończenie imprezy

Zapraszamy!

 

Menu
Informacje
1805175