Przejdź do stopki

Gorce w bitwie na kolędy

Gorce w bitwie na kolędy

Treść

W niedzielę 22 stycznia w Bystrej Śląskiej odbył się V Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „Beskidzka Bitwa na Kolędy”. W tegorocznej imprezie kolędniczej udział wziął Zespół Regionalny Gorce z Kamienicy, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii zespołów regionalnych.

Wyśpiewanie radości z Bożego Narodzenia,  ukazanie tradycyjnych tekstów i obrzędów kolędniczych, w których pojawiają się postacie z historii Świętej Rodziny – to cel konkursu „Beskidzkiej bitwy na kolędy”.
Podczas tegorocznej edycji pojedynek na kolędy stoczyły: Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka z Litwy, Zespół Folklorystyczny „Detský folklórny súbor” ze Słowacji, Kwartet Kolędniczy „The Alpine Carolers” z Austrii, Dziewczęca Grupa Śpiewacza „Gusle” z Serbii, „Koniakowianie” z Koniakowa i Zespół Regionalny „Gorce” z Kamienicy. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”.
Artyści zaprezentowali licznie zebranej publiczności zarówno tradycyjne kolędy i pastorałki, jak i obrzędy kolędnicze i bożonarodzeniowe, kultywowane w ich stronach.
Zgodnie z tradycją konkurs zakończył się zaśpiewaniem kolędy „Cicha Noc”. W tym roku aż w pięciu językach.

 

 

 

Menu
Informacje
1998699