Przejdź do stopki

Ochronne szczepienie lisów

Ochronne szczepienie lisów

Treść

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniach od 15 do 27 kwietnia 2023 roku zostanie przeprowadzona wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie. Przynęta stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym, zawierający wewnątrz blister aluminiowo – plastykowy wypełniony płynem.

ZALECENIA:

  • prosimy nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki;
  • przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej;
  • każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić do lekarza weterynarii lub  najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii;
  • w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień prosi się wszystkich mieszkańców gminy o dostosowanie się do powyższych zaleceń, a rodziców i opiekunów o przekazanie stosownych informacji dzieciom.

Komunikat Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Krakowie – plik pdf

 

 

Menu
Informacje
2084163