Przejdź do stopki

DRUZBACKA 2023

DRUZBACKA 2023

Treść

W dniach 10 – 14 maja br. w Podegrodziu odbył się 40. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA. Od środy do piątku trwały przesłuchania konkursowe, a w niedzielę odbył się koncert finałowy połączony z ogłoszeniem wyników.

DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają roku 1980. Podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie.

W tym roku na festiwalowej scenie można było obejrzeć 161 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z czterech powiatów województwa małopolskiego (limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) oraz z województwa podkarpackiego (powiat jasielski). Wśród artystów ludowych nie zabrakło również przedstawicieli naszej gminy, których występy zyskały uznanie w oczach Komisji Artystycznej; zdobyli oni następujące nagrody i miejsca:

KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

  • kategoria dorosłych: nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” zdobył Jakub Drabik z Kamienicy

KONKURS MUZYK LUDOWYCH

  • kategoria dziecięca: I miejsce – MŁODE GORCE z Kamienicy

KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO

  • kategoria dorosłych: I miejsce – Maria Zaręba ze Zbludzy
  • kategoria młodzieżowa: II miejsce – Łucja Wojtas z Kamienicy
  • kategoria dziecięca: II miejsce – Joanna Zasadnia ze Szczawy

Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą komisja zakwalifikowała m.in. skrzypka Jakuba Drabika z Kamienicy.

 

 

Zdjęcia

Menu
Informacje
2070689