Przejdź do stopki

Uwaga! Zbliżają się upały, ograniczajmy wyjścia na zewnątrz i pamiętajmy o ryzykach pożarowych

Treść

 

Szanowni Państwo

w związku z prognozowanym nadejściem wysokich temperatur i okresu upałów, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w celu zapobiegania pożarom lasów, terenów zielonych oraz innych obszarów naturalnych, szczególnie obszarów chronionych.

Przypominamy:
- Nie rozpalaj ognisk i nie korzystaj z otwartego ognia w lasach i na terenach zielonych.
- Nie pozostawiaj na terenach zielonych odpadów ani innych materiałów łatwopalnych.
- Zgłaszaj natychmiast wszelkie niepokojące sytuacje i pożary pod numery alarmowe (112).

Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego jest dostępna pod adresem: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/zagrozenie-pozarowe

Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje szereg działań, które pomogą zabezpieczyć się przed upałem. Jeśli odczuwasz objawy udaru: zawroty głowy, osłabienie, niepokój, ból głowy lub dotkliwe pragnienie, niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe przenieś się w chłodne miejsce. Jeśli przyjmujesz leki skonsultuj z lekarzem ich wpływ na termoregulację. Nie zostawiaj samych w samochodzie dzieci ani zwierząt, zwracaj też uwagę na samopoczucie seniorów. Dzieci i seniorzy w miarę możliwości nie powinni wychodzić na zewnątrz. Dzieci kąp w letniej, a nie zimnej wodzie i podawaj im letnie napoje.

Pamiętaj, że najwyższa temperatura występuję między godziną 15 a 18. O upale można mówić, kiedy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekroczy 30 stopni.

Postaraj się ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Jeśli wychodzisz, zakładaj lekkie, przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy, stosuj też kremy z filtrem SPF. Ogranicz opalanie oraz wysiłek fizyczny. Podczas podróży samochodem rób częste przerwy. Nie wychodź od razu na zewnątrz z klimatyzowanych pomieszczeń – może to doprowadzić do szoku termicznego.

W trakcie dnia zamykaj okna i zasłoń żaluzje. Otwieraj okna dopiero w nocy, kiedy temperatura powietrza nieco się obniży. W ten sposób unikniesz przegrzania mieszkania. Unikaj tłustych, wysokokalorycznych dań i spożywania alkoholu. Upał sprzyja rozwojowi salmonelli, dlatego często i dokładnie myj ręce.

Informacja MSWiA: https://www.gov.pl/web/mswia/sluzby-w-gotowosci-przed-fala-upalow-czuwamy-nad-sytuacja-pogodowa

Dzieci i zwierzęta 

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może przekraczać nawet do 50 - 60 °C.

Dzieci podczas upałów nie powinny wychodzić z domu. Jeżeli musisz wyjść, ubierz dziecko w lekką, przepuszczającą powietrze, jasną odzież. Pamiętaj o czapce, najlepiej z daszkiem.

Chroń dziecko przed słońcem, m.in. używając parasolki nad wózkiem nawet wtedy, kiedy ten stoi w ocienionym miejscu.

Podawaj dziecku letnie, lecz nie zimne napoje, w szczególności ziołowe i/lub owocowe herbatki, a także wodę mineralną lub sok. Kąp dziecko w letniej (nie zimnej!) wodzie. 

Seniorzy 

Seniorzy podczas upałów nie powinni wychodzić z domu. Jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy. Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowaniem podczas upałów. 

W trosce o bezpieczeństwo nasze i przyrody, prosimy o odpowiedzialne zachowanie i czujność. Wspólnie możemy zapobiec wypadkom i chronić nasze lasy i przyrodę.

Materiały do pobrania:

  1. Upały broszura
  2. Komunikat zdrowotny

 

źródło: https://www.gov.pl/web/gdos/komunikat4

Menu
Informacje
2509427